نوع – مهربان امام حسین علیه السلام امام علی علیه السلام

نوع – مهربان: امام حسین علیه السلام امام علی علیه السلام امام حسن مجتبی روز عاشورا عاشورا ولادت حضرت علی اکبر امام حسین فرزندان امام حسین

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری چرا بازیگران در تلویزیون جایگزین مجریان شده‌اند؟

یک کارشناس حوزه رسانه در یادداشتی از دلایل ورود بازیگران و صورت های معروف به عرصه اجرای در برنامه های تلویزیونی سخن گفته است.

چرا بازیگران در تلویزیون جایگزین مجریان شده‌اند؟

چرا بازیگران در تلویزیون جایگزین مجریان شده است اند؟

عبارات مهم : بازیگر

یک کارشناس حوزه رسانه در یادداشتی از دلایل ورود بازیگران و صورت های معروف به عرصه اجرای در برنامه های تلویزیونی سخن گفته است.

به گزارش مهر، عماد صالح نیا کارشناس رسانه در یادداشتی راجع به اجرای صورت ها و هنرمندانی که این روزها در برنامه های متفاوت تلویزیونی فعالیت دارند نکاتی را مطرح کرده و بخش عمده ای از این اتفاق را به علت راضی کردن اسپانسر برنامه ها دانسته است.

متن این یادداشت را در زیر می خوانید:

«چرا بازیگران در تلویزیون جایگزین مجریان شده است اند؟

در برنامه های گفتگو محور (تاک شو) خبری، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، کمدی و درام، مجریان محور مهم برنامه هستند. آنها به عنوان الگوهایی که شرکت صدا و سیما را نمایندگی می کنند در تکامل هویت فکری جامعه نقشی کلیدی دارند و اعتماد مخاطبان رسانه تا حد زیادی به مجریان برنامه ها وابسته است.

با مرور اجمالی برنامه های شبکه های متفاوت رسانه ملی به روشنی می توان دریافت، روی آوردن تهیه کننده ها و برنامه سازان به بازیگران و بدل کردن آنها به مجری، در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته هست. دلایل چنین گرایشی بر کسی پوشیده نیست ولی نبود خوابیدن مناسب جهت پرورش مجریان توانمند نیز در این زمینه تاثیر بسیار داشته است.

معاونت سیما در دوره ای، استفاده از بازیگران به عنوان مجری را ممنوع اعلام کرده بود ولی این تصمیم گویا مقطعی بوده است چراکه در امسال شاهد آن هستیم، تنها در شبکه نسیم هفت برنامه روی آنتن رفته اند که مجریان آنها مشخصا به عنوان بازیگر آشنا می شوند. «کودک شو» با پژمان بازغی، «خندوانه» با رامبد جوان، «دورهمی» با مهران مدیری، «وقتشه» با کامران تفتی، «کتاب باز» با امیرحسین صدیق و سروش صحت و برنامه «هزار داستان» با اجرای هنرمندانی نظیر کتایون ریاحی، رضا فیاضی، گیتی خامنه، مسعود رایگان، فاطمه گودرزی، شهره لرستانی، الهام پاوه نژاد، کیهان ملکی، سیما تیرانداز، سام قریبیان، رضا داوود نژاد و…

این رویکرد در شبکه نسیم می تواند در آینده با الگوبرداری شبکه های دیگر به مراتب پررنگ تر از شرایط امروز شود. کما اینکه در حال حاضر، شبکه پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز برنامه «زنان قصه ما» را با اجرای فریبا کوثری در حال پخش دارد. در سال های قبل نیز می توان به استفاده از بهنوش بختیاری، محمدرضا شریفی نیا، روشنک عجمیان، بیژن بنفشه خواه، الهام چرخنده، محسن افشانی، جواد رضویان، رویا نونهالی، مهران غفوریان، احمد نجفی، داریوش ارجمند، علیرضا شجاع نوری، اردلان شجاع کاوه، حسن جوهرچی و … به عنوان مجری در برنامه های متفاوت اشاره کرد.

ضمن احترام به بازیگر/ مجریان، باید یادآور شد، مجریان سیما پرورش یافته خانواده رسانه هستند و به سال ها تلاش نیاز بوده تا آنها به این جایگاه برسند. این مجریان به افق رسانه و ضوابط قاب تلویزیون آشناترند در صورتی که بعضی بازیگر/مجریان به مدد شهرت و محبوبیت خود مخاطب را جذب می کنند که به رغم اوج بردن هزینه تولید، اسپانسر را راضی نگه می دارند و احتمال دارد باعث افت کیفیت برنامه شوند آیا که برنامه سازان با حضور بازیگران و صورت های معروف به محتوا کمتر بها می دهند.

از سوی دگر هنر آنان بازی کردن است و این نوع از اجرا با جنس اجرای مجریان کاربلد تفاوت دارد و از دید مخاطب نیز کمتر باورپذیر می شود. سپردن اجرا به افرادی که شغل و هنرشان بازیگری است باعث سرخوردگی مجریان تلویزیون و از دست دادن انگیزه و تلاش جهت ارتقای سطح کیفی کار آنان می شود و قطعا این مسیر منجر به عدم رویش نسلی تازه از مجریان تراز تلویزیونی همچون احسان علیخانی، ژیلا صادقی، محمدرضا شهیدی فر، محمد صالح علا، عادل فردوسی پور، رضا رشیدپور، نجم الدین شریعتی، امیرمهرداد خسروی و … می شود. ضمن اینکه در چنین شرایطی مجریان سیما دیگر مجالی جهت هنرنمایی پیدا نمی کنند. با ادامه یافتن چنین شرایطی، دور نیست که در آینده شاهد چرخش ذائقه مخاطب، به سمت شهرت خواهی و شهرت طلبی باشیم و از سوی دیگر کادرسازی و پرورش نیروهای متخصص با افت چشمگیری مواجه خواهد شد.»

چرا بازیگران در تلویزیون جایگزین مجریان شده‌اند؟

واژه های کلیدی: بازیگر | برنامه | بازیگری | بازیگران | تلویزیون | رسانه ملی | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz